Fiyat Etiket Yönetmeliği Hakkında Önemli Duyuru

Fiyat Etiket Yönetmeliği Hakkında Önemli Duyuru

Değerli Meslektaşlarımız

Ticaret Bakanlığı denetçileri tarafından Ekim ayı itibariyle ilimizde fiyat etiketlerine ilişkin denetimlere başlanılmıştır.

28.06.2014 tarihinde yayınlanan 29044 sayılı fiyat etiket yönetmeliği ile ilgili olarak optisyenlik müesseselerinin uyması gereken kuralları aşağıda bilgilerinize yeniden sunuyoruz.

- Optisyenlik müesseseleri tarafından satışa sunulan her türlü malın üzerinde, kolayca okunabilecek görünebilecek şekilde yazılı, elektronik veya digital fiyat etiketinin olma zorunluluğu bulunmaktadır.

- Etiket takılmasının mümkün olmağı hallerde aynı bilgileri kapsayan listenin, malın bulunduğu yere kolayca görünebilecek
şekilde okunaklı bir şekilde asılması zorunludur.

Etikette bulunması gerekenler;

a- Üretim yeri
b- Malın ayırıcı özelliği (marka, modeli)
c- Malın tüm vergiler dahil satış fiyatı
d- Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih

Açıklama

1- Üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ilan edilen şekil, logo veya işaret yeterli olup ithal edilmiş mallara ait etiketlerde; malın üretildiği ülke isminin Türkçe yazılması zorunludur.

2- Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listelerin bu yönetmelik hükmüne göre düzenlenerek asılması gerekmektedir. Hizmetlere ilişkin tarifeler ''Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Asgari Hizmet Bedelleri Tarifesi'' nin işyerinizde müşterilerinizin görebileceği bir yerde asılı olması gerekmektedir. 

Bilgilerinize sunulur.

ETİKET ÖRNEKLERİ

A. Optik Çerçeve

B. Güneş Gözlüğü

VI. Bölge Konya Optisyenler ve Gözlükçüler Odası © 2019 Tüm hakları saklıdır.